Jednoduchost, přirozenost, odolnost a cenová dostupnost. Tak by se dal hodně lakonicky charakterizovat pružinový reverb z dílny dánských TC Electronic s označením Drip Spring Reverb. To by ale na konto tohoto přístroje bylo opravdu málo, rozhodně si zaslouží, abychom se o něm rozepsali podrobněji.
Jednoduchost je vidět na první pohled. Design je mimořádně střídmý a vkusný, na hlavní panel výrobce umístil pouze tři ovládací prvky. Jsou to otočné potenciometry s funkcemi označenými jako Dwell, Mix a Tone. Resp. čtyři, je tu ještě nožní přepínač Bypass.
Jakou mají jednotlivé ovladače funkci?
- Dwell nastavuje délku dozvukové vlny.
- Mix zajišťuje rovnováhu mezi reverbem a suchým tónem kytary.
- Tón umožňuje nastavit jasnost dozvuku, tak aby zvuk nástroje byl jasný a pronikavý, anebo spíše tlumenější a temnější.
- Přepínač Bypass zajišťuje, že přístroj ve vypnutém stavu neovlivňuje průchozí signál.
Krabička podle webu výrobce TC Electronic přenese zvuk vaší kytary, a tím pádem i vás, do starých dobrých časů reverbu z lampových vintage zesilovačů, do prostředí ikonické kalifornské surf rockové scény a nespočtu starých bluesových nahrávek, které se zapsaly do historie. Pružinový dozvuk byl na klasických nahrávkách tak všudypřítomný, že se stal neodmyslitelnou součástí zvuku elektrické kytary, tvrdí firma. Proto se také pastička jmenuje Drip Spring. TC Electronic vysvětluje, že funkce Dwell umožňuje nastavit různé typy dozvuků, „od šepotu až po vlnu narážející do jeskyně na kalifornském pobřeží”, kdy slyšíte, jak voda kape, tedy „dripuje”. Možná spíš crčí.
Je třeba přiznat, že to je poměrně přesný popis. Napodobení zvuku, který připomíná staré legendární záznamy, je totiž skutečně věrné a mimořádně přirozené. Tím pádem uchu kytaristy, který tenhle typ zvuku rád, a jistě i posluchače, lahodí. Navzdory tomu, že má přístroj pouze tři ovladače, díky čemuž je jeho používání snadné, vám umožní vytvořit řadu zajímavých variant zvuku. Celkově lze říct, že výsledný reverb je poměrně hluboký a měl by dobře fungovat v široké škále žánrů.
Nesmím zapomenout na ještě výrazný a důležitý rys: konstrukce přístroje se zdá být velmi pevná a odolná. V jedné z internetových diskuzí kdosi poměrně trefně poznamenal, že pedál působí trochu jako cihla: je relativně těžší a v pedalboardu zabírá docela místo. Když ho ale vezmete do ruky, je jasné, že se jen tak nerozbije.
Pedál je navíc cenově dostupný, podle webu Heuréka se pohybuje zhruba v rozmezí od 1600 do 2400 korun. Je jasné, že hledáte-li krabičku, která vám nabídne různé druhy reverbu, asi sáhnete po něčem jiném. Jestliže ale chcete mít vyloženě pružinový reverb, Drip Spring pro vás nejspíš bude celkem jasná volba, protože lepších přístrojů tohoto typu v této cenové relaci nejspíš moc nenajdete. Pokud vůbec nějaký.
Dodejme, že efekt má konektory pro vstup a výstup umístěné na přední části pro maximální úsporu místa v pedalboardu, že ho lze napájet pomocí 9V baterie nebo adaptéru se standardní polaritou s negativním pólem uprostřed a že adaptér není součástí balení.
Suma sumárum, TC Electronic Drip Spring Reverb je rozhodně zajímavý kytarový pedál, který může být vhodnou volbou i pro ty nejnáročnější hráče.
Autor: Martin Zika