Přeskočit na obsah

TC Electronic Bucket Brigade Analog Delay působí mimořádně všestranně

Vloni představený kytarový pedál dánského výrobce TC Electronic s označením Bucket Brigade nabízí čistě analogový delay. Subtilní přístroj jednak ušetří solidní kus místa v pedalboardu, ale hlavně poskytne širokou škálu zvukových možností.    

Začněme tím, co naše oči zachytí jako první, tedy ovládacími prvky. Hlasitost efektu si můžete přizpůsobit pomocí funkce Master Volume, ale pozor, ta nijak neovlivní váš čistý kanál. Pak je tu Feedback čili volba počtu opakování signálu a rovněž času zpoždění pomocí potenciometru Delay Time. A protože Bucket Brigade má taky vestavěnou modulaci, kterou zapínáte či vypínáte přepínačem On/Off, další ovládací prvek nese označení Depth. Jeho prostřednictvím si tedy nastavíte úroveň hloubky modulace.

Zdůrazněme, že slovo analogový v názvu přístroje není marketingový trik, digitální obvody v této „pastičce” opravdu nenajdete. Je to zřejmé už ze spojení slov Bucket Brigade, jež je rovněž součástí názvu modelu. Je totiž odvozené od čipů nazvaných BBD, tedy Bucket Brigade Device, které TC Electronic s úspěchem používá už docela dlouho (více v boxu).

Pestrá zvuková škála

Není proto divu, že výsledný zvuk je díky analogové technologii oproti digitálu znatelně kulatější a přirozenější, zkrátka příjemnější. A když se tomuhle drobnému přístroji pořádně podíváte na zoubek, zjistíte, že dokáže váš kytarový projev obohatit o velmi širokou škálu zvukových variant. Poskytne vám totiž celou řadu velmi zajímavých a funkčních úprav čistého i zkresleného zvuku. Pedál působí mimořádně všestranně a nabídne toho fakt hodně: od rychlých opakování přes zvukové hloubky až po dlouhé delaye se zajímavou modulací. Samotný Delay Time zvládne až 600 ms, což je nepochybně hodnota, se kterou už se dá leccos udělat.

Úspěšné BBD čipy ve frontě
Čipy BBD, tedy Bucket Brigade Device, respektive tzv. Analog Delay line, což je vlastně síť elektrických, kaskádovitě zapojených prvků, byla vyvinuta už v roce 1969. Autorství je připisováno F. Sangsterovi a K. Teerovi z Philips Research Labs v Nizozemsku. Od té doby byly BBD ve většině aplikací pro zpracování signálu nahrazeny zařízeními, která používají digitální zpracování signálu. Výjimkou jsou pouze speciální aplikace, jako třeba právě kytarové efekty. A pro zajímavost, název Bucket Brigade vychází z analogie s pojmem kbelíková brigáda, který se používá pro označení řady lidí stojících za sebou a předávajících si kbelíky s vodou.

Zmíněná funkce modulace celkový dojem z přístroje ovlivní celkem hodně, dokáže totiž vytvořit opravdu pěknou zvukovou hloubku. Otočením ovladače Feedback doprava pak vznikne slušné psychedelické šílenství, zvlášť ve spojení zpětné vazby s rychlým opakováním. Výsledný zvuk už totiž žije svým vlastním životem, protože samovolně osciluje kolem vytvořeného shluku tónů.

Elektronika přístroje je zasazena do odolného kovového šasi. Čili toho, že byste ho při drsnější manipulaci nohama mohli poškodit, se prakticky nemusíte bát. A jak už jsem předeslal, pedál je opravdu malý, což má pochopitelně své výhody i nevýhody. Skvělé určitě je, že vám v pedalboardu nezabere tolik místa. Jelikož současně disponuje kompaktním designem, což mimo jiné znamená, že konektory nejsou umístěné po stranách, jak to obvykle bývá, ale na čele přístroje, docela dost to usnadní jeho umístění v pedalboardu. Můžete ho tak připevnit do těsné blízkosti dalších pastiček, aniž by konektory překážely.

Ale i nevýhody

Co naopak ne každého potěší, je skutečnost, že přepínač modulace On/Off je malý a k tomu namáčknutý do blízkosti dalších ovládacích prvků. Je tedy jasné, že manipulace s ním během hraní nebude žádná hitparáda.

Další vadou na kráse je umístění ovladače rychlosti modulace. Ta totiž není dána napevno, jak by se mohlo zpočátku zdát. Trimmer vývojáři umístili dovnitř pedálu, a tak pokud budete chtít rychlost modulace měnit, nezbývá než provést rychlou proměnu v mechanika. Musíte odšroubovat nejen kryt přístroje, ale také matice na jackovém vstupu a výstupu. Tenhle krok si neumím vysvětlit ani snahou udělat pedál co nejkompaktnější. Ovladač rychlosti modulace by se totiž na hlavní desku určitě vešel.  

Navzdory tomu ale platí, že Bucket Brigade Analog Delay je rozhodně zajímavý produkt za velmi příjemnou cenu, který stojí za vyzkoušení.

Parametry

  • Ovládání: Depth, Vol, Delay, Feedback a Mode switch
  • Vstupy: 1x Mono
  • Výstupy: 1x Mono
  • True Bypass: Ano
  • Rozměry: 95 x 57 x 56 mm
  • Hmotnost: 0,3 kg
  • Napájení: 9V Adaptér
  • Adaptér součástí: Ne
  • Země výroby: Thajsko

autor Martin Zika