Přeskočit na obsah

TC Electronic Ampworks JIMS 800, to je marshallovská pila do dětského pokojíčku

Věrnou simulaci klasického zvuku lampových Marshallů z osmdesátých let (a leccos navíc) přináší dánský muzikantský lovebrand TC Electronic pod jménem JIMS 800. Dvoukanálový digitální pre-amp uchvacuje svou živostí a mohutností zvuku, kterou dokáže přenést do podmínek klidného domácího studia a najít mírumilovnou symbiózu klidně i s plyšáky a legem.

JIMS 800 je digitální simulací legendárního zesilovače JCM 800 od společnosti Marshall. Konkrétně jde o napodobení prvního modelu z této série označovaného číslem 2023. Ten vycházel ze svého takřka identického předchůdce JMP 2023 ze série Master Volume, kterého Marshall Amplifiers vybavily novým boxem a novým designem kontrolního panelu. Produkce JCM 800 odstartovala v roce 1981 a aparáty s tímto označením se staly zásadním vybavením hard rockových a heavy metalových kapel. Jde zkrátka o zvuk, který definoval heavy metal, ale zároveň byl používán v řadě dalších zejména rockových žánrů. Průrazný zkreslený zvuk s výraznými středy je jen částečným popisem toho, co tenhle elektronkový zesilovač dovede.

Řada JCM 800 byla druhou sérií Marshallových zesilovačů, které firma vybavila ovládáním Master Volume, což umožnilo docílit kýženého mohutného zkreslení lampového zesilovače už při nižších hlasitostech než těch, kdy opadává omítka, a praskají okenní tabulky. To je zároveň charakteristika, se kterou si vyhráli inženýři z TC Electronic a za pomoci své technologie digitálního modelování ji dovedli do absolutna: Vytvořili marshalovskou pilu do dětského pokojíčku.

Ono to zní už jako klišé, když napíšu, že pre-amp JIMS 800 umožňuje nejvyšší možné zkreslení Marshallů z osmdesátých let převést do ložnice v paneláku nebo dokonce do sluchátek. Ale pro mne je to hlavní dojem, přesněji řečeno úžas, nabytý ze hry na tento pedál. Hrajete pokojovou hlasitostí přes monitory nebo si zvuk pre-ampu pouštíte do sluchátek a zní to tak opravdově, tak plně a bohatě, že vykulíte oči, přestože jste už předtím viděli pět videí s JIMS 800 na YouTube.

TC Electronic vytvořili pro svůj pedál trochu kryptický název JIMS 800, ale ve skutečnosti nic neskrývají a legitimně přiznávají předlohu své digitální modelace. Označení JIMS odkazuje na Jima Marshalla. Zcela oficiální je i použití IR simulace reproduktorového boxu, kterou inženýři z TC Electronic vybavili DI výstup (stejně jako výstup do sluchátek). Také všechny ostatní Ampworx pedály používají oficiální IR (impluse response) od výrobce reproduktorů Ceslestion, JIMS 800 je vybavený simulací boxu se čtyřmi dvanáctipalcovými reproduktory Celestion C12-65. Ano, takhle mohutně bude například nahrávka pořízená pomocí JIMS 800 do vašeho DAW znít, aniž byste museli bednu se čtyřmi repráky (a lampový zesilovač k tomu) tahat a laborovat s tím, jak správně zvuk snímat. 

Samozřejmě netvrdím, že vám studiové monitory nahradí čtyřdvanáctkovou bednu tak, abyste s takovým vybavením ozvučili klub. Ale i na živé hraní konstruktéři mysleli, a právě proto je DI výstup pedálu vybavený simulací reproboxu, odtud můžete poslat svou kytaru přímo zvukaři. Není to kec, je to vyzkoušené. Jiný pedál z řady Ampoworx, a sice Combo Deluxe 65’, tímhle způsobem na koncertech používá frontman „androš“ kapely Sladký konec, se kterým jsme zmíněný pedál pro předchozí článek testovali, a on si ho pak pořídil. 

S aparátem do butiku

K úplnému popsání JIMS 800 musíme ještě zmínit to, co k pedálu uvádějí TC Electronic, a sice že nemodelovali zvuk standardního JCM 800, ale zesilovače upraveného tak, jak to pro kytaristy dělali stavitelé butikových zesilovačů. Je tedy proto upravená funkce Treble Bleed, tedy pronikání výšek i při nejvyšších zkresleních. Tuto standardní vestavěnou část obvodu si nechávali někteří uživatelé záměrně vyřadit s cílem dosáhnout toho, aby nebyl zvuk v horních polohách až tak ostrý, ale aby naopak posílili středy. TC k JIMS 800 píší, že Treble Bleed nevyřadili zcela, ale zvolili kompromis, aby dosáhli sladších středů bez příliš řezavého vysokého konce.

Druhou modifikací, kterou se nechali inspirovat, je speciální tónový obvod (Custom Tone Stack). Tato úprava sériových zesilovačů se objevovala proto, že JCM 800 svůj tone stack, tedy obvod korigující basy, středy a výšky, zdědily od předchozích Marshallů označovaných jako Plexi a od lampových PA zesilovačů. I do těchto obvodů si nechávali majitelé JCM 800 zasahovat a učinili tak i inženýři TC Electronic ve své modelaci: u knoflíků Bass, Mid a Treble mírně změnili centrální frekvence každého z nich, aby dosáhli větší variability vyladění zesilovače. 

A do třetice, na druhém kanále (signalizovaném červeně svítící diodou), přidali výrobci trochu více zkreslení a vyšší kompresi, a to přece chcete.

Bez brzdy

Z videí ten pocit nedostanete, ale pedál vybuzený na vysoký gain působí nesmírně živě, už jenom dotyk zatlumených strun vyráží navztekané zvuky, jako když vás za dřevěnými vraty stodoly varuje pěkně naježený pes. A když pak struny necháte rozeznít a hrábete do nich, vypustili jste to vzteklé zvíře ven a nikdo se před ním nemůže cítit v bezpečí. Je skvělé, jak tohle vysoké a šťavnaté zkreslení zní z monitorů, a to i při malých hlasitostech. Nepotřebujete žádnou výkonovou brzdu pro nažhavený zesilovač, abyste si mohli tyhle metalové zvuky užít třeba v domácím studiu a docílili tak hutně znějící kytary na nahrávce. 

První kanál (signalizovaný zelenou diodou), který má méně gainu, je skvělý na čisté zvuky a nakřápnuté „crunche“. Nejde do takových poloh jako červený kanál, který poskytuje skutečnou pilu. Díky tomu, že mu konstruktéři z TC oproti předloze ještě o něco více gainu přidali, nemusejí se vyznavači soudobých tvrdých stylů muziky bát, že by zvuk JIMS 800 byl nějakým oldschool soundem pro vyměklé staříky (ale tím není ani při nízkých polohách knoflíku gain).

Cirkulárka roztočená až do posledního prstu

Osobně jsem si na JIMS 800 užíval právě čistých a nakřápnutých poloh, které jsem obdivoval už při testu JIMS 45, který se mi z vintage řady Ampworx pedálů stal tím nejoblíbenějším. A v těchto, ale i vyšších polohách, je JIMS 800 skvělou platformou pro další efektové pedály, skvěle reaguje například na overdrive MojoMojo Paul Gilbert právě od TC. 

Porovnání 45 a 800 přináší pěkný exkurz do zvukového vývoje Marshalů. JIMS 45 je holdem prvnímu zesilovači z produkce legendární britské firmy, Marshallu JTM45 z roku 1965. Zesilovači, na kterém postavili svůj zvuk Jimi Hendrix nebo třeba Angus Young. Na pedálu JIMS 45 jsem obdivoval, jak se při nejvyšších polohách zkreslení při některých riffech až zajíká tím, jak simuluje totálně vybuzený vintage zesilovač. Takové momenty, kdy aparát „nestíhá“, přesně znáte třeba z Hendrixových nahrávek. Něco takového už u JIMS 800 neslyšíte, tady pedál s přibývajícím gainem stále přenáší zvuk velmi transparentně, stále je to ten jiskřivý spíše středově orientovaný zkreslený zvuk. I při nejvyšším zkreslení poskytuje krásně jiskřivé výšky. Při zvyšujícím se gainu reaguje naprosto spolehlivě stále hladší pilou s plným zvukovým spektrem, vzrůstající kompresí a nenechá se rozhodit.

Jak jsem již napsal, JIMS si dobře rozumí s efektovými pedály. Zapojením overdirve a distortion efektů můžeme dostat jiné druhy zkreslení. Na druhou stranu si ale pedál, o žádné další zkreslení neříká, protože ho poskytuje opravdu širokou paletu. Kromě dvou kanálů máte k dispozici také boost, což je opravdu velmi užitečná součást tohoto Ampworxu. Užívám si na prvním kanále přechod z čistého zvuku do krásně nakřápnutého crunche po pouhém stisknutí tlačítka boost. Přitom můžete jít ještě dál, protože za vraty číhá navztekaný červený kanál. Když si to spočítáte, můžete naživo bez kroucení knoflíky na JIMS 800 používat čtyři nastavené zvuky: zelený kanál, zelený kanál + boost, červený kanál a červený kanál + boost.

Víceméně obecně o ovládání Ampworx pedálů

Šesti knoflíky vyvedenými v marshallovském stylu ovládáme na JIMS 800 charakteristiky zvuku obou kanálů schovaných uvnitř pedálu, přičemž každý kanál si pamatuje své poslední nastavení. Ovšem knoflíky se vám po přepnutí kanálů do polohy, ve které je daný kanál nastavený, nepřetočí. Pro další úpravu zvuku musíte nejprve nastavený bod dané korekce knoflíkem najít a pak pokračovat v úpravách.

Všechny Ampworxy jsou vybaveny výstupem na sluchátka (zdířkou na malý jack), čímž TC Electronic válcuje konkurenci v oblasti kytarových pre-ampů a simulací. Zvuk do sluchátek jde s příslušnou simulací reproboxu. Právě tohle dělá z Ampworx pedálů nesmírně šikovného pomocníka, který vám pomůže naprosto zjednodušit vaše vybavení pro domácí hraní a cvičení, a přitom nemusíte vůbec ustupovat z kvality zvuku.

Pedál je vybavený vstupem pro USB, tím je připravený na možné aktualizace od výrobce. 

Jako u všech pedálů Ampworx máme i tady k dispozici dva nožní spínače. Ten levý v případě JIMS 800 zastává funkci Boost a můžeme jím ještě více vybudit každý z kanálů. K Boostu se váže přepínač na zadní straně pedálu, kterým můžeme zvolit, zda funkce zesílí signál ještě před vstupem do pre-ampu (čímž zesilovač vybudíme), nebo zda zafunguje až po zesilovači a nastavený zvuk nám bez dalšího zkreslení zesílí. 

Na zadním panelu máme také malý otočný ovladač, který zastupuje funkci Presence přítomnou u některých zesilovačů, presence v zásadě přidává vrchní část středových frekvencí.

Výstup z pedálu Ampworx můžeme zapojit do silové sekce našeho aparátu, pokud nám to umožňuje, v takovém případě použijeme zdířku na jack označenou jako Out. Předpokládá se, že za svou silovou sekcí máte připojený reprobox (jinak vám běda).

Druhou zdířkou označenou jako DI s dodatkem CAB SIM posíláme ven signál obohacený o simulaci reproboxu.

Dva módy použití nožních spínačů

Pedály Ampworx jsou vybaveny dvěma nožními spínači, ten pravý přepíná mezi dvěma kanály pedálu (zelený – čistší, červený – divočejší), levý spínač umožňuje další efektovou funkci, v případě JIMS 800 je to Boost. Stiskneme-li oba nožní spínače současně, přepínáme mezi módem dvoukanálového zesilovače a bypass módem.

V tom prvním slouží JIMS 800 jako předzesilovač se dvěma kanály (zeleným a červeným), které měníme pravým přepínačem Chanell. V tomto módu je JIMS stále zapnutý.

V bypass módu se funkce pravého nožního přepínače mění – volíme jím, zda je pedál vypnutý nebo zapnutý. A pokud je zapnutý, je na něm aktivní ten ze dvou kanálů, který jsme zvolili naposledy před přepnutím do bypass módu.

Musím končit, jdu hrát

JIMS 800 od TC Electronic je ta nejužitečnější hračka, kterou si může hráč na elektrickou kytaru pořídit. Nic víc k tomu nechci dodávat. Případně si vyberte jiný Ampworx, podle vlastního vkusu.

Autor: Martin Filip